Quantcast
WhatsUpIran Logo

KATAYOUN RIAHI کتایون ریاحی

KNOW HER BETTER

کتایون ریاحی دارای مدرک لیسانس ادبیات و مردم شناسی می باشد. او خواهر علیرضا ریاحی (بازیگر) است. پدر و مادر وی شیرازی -گیلانی تبار هستند. پدر وی اردشیر ریاحی پزشک ارتوپد در بیمارستان چمران شیراز، مادرش گیتی ریاحی و همسرش نیز یکی از سهام داران اصلی شرکت اویل ورد آمریکا است.

از فیلمنامه نویسی تا بازیگری
زندگی کاری کتایون ریاحی بسیار جالب توجه است. او از 16 سالگی کار می کرده و همزمان درس هم می خوانده است. به گفته خودش تا 20 سالگی کارهای متفاوتی مثل حضور افتخاری در انجمن حمایت از معلولین، کار در تولیدی لباس نوزاد، معلمی حق التدریسی در آموزش و پرورش، دوره آموزش کمک های اولیه در هلال احمر که دلیل اصلی حضورش در این دوره ها اعزام شدن به جبهه برای کمک رسانی بوده ولی نتیجه اش امدادگر استخر شدن در مدرسه ای که تدریس می کرده، شده بود.

البته در همه این مدت نوشتن جزو علاقه های همیشه ثابت ریاحی بوده است. او علاوه بر یادداشت ها و قصه هایی که برای خودش می نوشته، قصه نویسی برای کودکان را هم دوست داشته است و به شدت این کار را دنبال می کرده، در کنار نوشتن شغلی که همیشه او را وسوسه می کرده و برایش به شدت رویایی بوده، خبرنگاری بوده است، به همین دلیل در هنگام کنکور هنر می دهد و در دانشگاه اصفهان قبول می شود. اما ورود او به سینما با فیلمنامه نویسی شکل می گیرد. او در تعامل با انتشاراتی که آن زمان با آن ها همکاری می کرد، موجبات آشنایی اش با شاعران و نویسندگان، محققان و فیلمنامه نویسان معاصر فراهم می شود و از همان طریق با هنر فیلمنامه نویسی هم آشنا می شود. البته فیلم نامه های زیادی به ارشاد برد که تصویب نشد و از کل فیلمنامه هایش فقط یک فیلمنامه کوتاه به نام "قصه جنگ" ساخته شد ولی همان فیلمنامه باعث ورودش به دنیای بازیگری شد.

سپس ریاحی با فیلم "خبرچین" (مازیار پرتو، نصرالله زمردیان) به سینما آمد. اما فیلم در نیمه راه متوقف شد و او برای بازی در فیلم "پاییزان" (رسول صدرعاملی) انتخاب شد. در آن زمان در سینما چندان موفق نبود اما با بازی در مجموعه "پدرسالار" (اکبر خواجویی) توانست خود را مطرح کند و حضور او در مجموعه های "روزهای زندگی" (سیروس مقدم) و خصوصا سریال "پس از باران" از او چهره محبوبی ساخت و بازی ریاحی در مجموعه‌ ی "شب دهم" نیز چشمگیر بود.

او پس از پنج سال دوری از سینما با بازی در "شام آخر" (فریدون جیرانی) مهمترین و زیباترین بازی دوران زندگی خود را به معرض نمایش گذاشت و برای بازی در همین فیلم کاندیدای جایزه بهترین بازی نقش اول زن از بیستمین جشنواره فیلم فجر شد. "این زن حرف نمی زند" (احمد امینی) دیگر فیلمی بود که توانایی های کتایون ریاحی را به رخ همگان می کشید. ریاحی برای بازی در این فیلم هم کاندید جایزه از هفتمین جشن خانه سینما شد.

کتایون ریاحی در خرداد ۱۳۸۸ طی یاداشتی به سایت سیما فیلم، کناره‌گیری خود را از دنیای بازیگری اعلام کرد. ریاحی از تاریخ 10 بهمن 1390 به عنوان "دومين سفير نيكوكاري مهر آفرين" معرفي شد و در این زمینه مشغول فعالیت است. از دیگر کارهایش بعد از خداحافظی از دنیای بازیگری می توان به نگارش کتابی با عنوان "عشق ابدی است" و همکاری با پسرش و ژاله علو در یک کتاب صوتی اشاره کرد.

زندگی در کیش
ریاحی پیش از خداحافظی از دنیای بازیگری از زندگی در تهران هم خداحافظی کرده بود و برای زندگی به کیش رفت. او زندگی در کیش را دوست دارد و به قول خودش آب و هوای کیش خیلی به او می سازد: «طبیعت زیبای جنوب امروز نزدیک ترین معاشر زندگی من است و هر روز برایم ارمغانی تازه دارد. من زمانی زندگی زیبایی را هم در شمال تجربه کرده بودم ولی با همه زبیایی های شمال زندگی در جنوب با روحیه من سازگارتر است، البته سرمایی بودن من هم در علاقه مندی ام به طبیعت گرم جنوب بی تاثیر نیست».

Katayoun Riahi started her career as an actress with movies such as "Khabarchin" and "Payizan" . But at the time she was more successful in TV than Cinema. Her role in TV shows such as "Pedar Salar" and "Pas Az Baran" made her an Iranian household name. But it was her role in the TV show "Yousofe Payambar " (Prophet Joseph) that took her fame outside Iranian borders.

On June 2009 she announced her temporary retirement from acting with a letter to Cima Film.

COMMENTS

Sign in to post a comment
samera Posted 11/3/2015 11:45:04 PM
salam. i am really big fan of Katayoun Riahi.Great work in Yousope Payamber of whole team. specailly Zulekha's role was outstanding.Allah bless her. this movie up my standard of movie watching. Irani Cinema is great hope they will made more islmaic movies in future.Regards, Samera Naz (Pakistan)
awais Posted 4/7/2015 7:42:58 AM
katayoun riahai you are so nice women. i like your job and your charity (Komak) i want to meet you with my best wishes. i want to do you reply me ........plz reply me.............
awais Posted 1/27/2015 1:46:53 AM
nice job.
awais Posted 1/26/2015 7:53:44 AM
salam to you.how are you katayour riahi. you are the best actress in the world.i like your acting and want to meet you.from awais okara pakistan....
tiara indah Posted 12/30/2014 7:25:38 AM
HBD Katayoun Riahi :)) Wish you all the best in your 53's birthday. Hopefully you always blessed and continue your job!
tiara indah Posted 11/12/2014 9:40:03 AM
Good job. I like you, you're so perfect when you playing a film. God bless you.
Mantii Posted 11/9/2014 4:06:25 PM
Shes so beautiful and gorgeous❤️ And definetly a great actress and very classy❤️
awais Posted 9/13/2014 2:56:32 AM
katayoun Riahi you are so cute and Gorgious. i like your work and job........... God Bless You
awais Posted 9/13/2014 2:48:38 AM
katayoun riahi you are so beautifull and innocent. you are so pretty. i want to meet you . i am prayring you daily. from: awais ahmad from okara Pakistan awais_art36@yahoo.com
WhatsUpIran-Admin Posted 8/1/2014 3:19:01 AM
Dear Alishba, Katayoun Riahi is Shia.
 
1 2 3 4 5 6